Menu

Türk Savunma Sanayiindeki Son Gelişmeler ve SİHA’ların Önemini

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Stratejist Dergisi Editörü Sibel Karabel’e değerlendirdi.

Sibel Karabel: Öncelikle BİLGESAM olarak mülakat talebimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. BAYKAR Makine ve şahsınız Türk savunma sanayi ve ülke güvenliği ile ilgili halkın takdirine mahzar olmuş çalışmalarınızdan ötürü tebrik etmek isteriz. Bu anlamda geldiğiniz noktada yaşadığınız zorlukları ve başarıya giden yoldaki motivasyonunuzdan bahseder misiniz?

Haluk Bayraktar: Geldiğiniz için teşekkür ederim. Burası, ARGE ve üretim faaliyetleri ile Milli İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojilerinin en alt bileşenden platform seviyesine bütünüyle entegre olarak kurulmuş bir tesistir. Bu tesis bünyesinde ikinci yılımız. Ama tabi biz buraya bir anda gelmedik; süreç adım adım gelişti. Aslında BAYKAR, 1984 yılında Özdemir Bayraktar tarafından otomotiv sektörü için yerlileşmeye tabi hassas motor parçalarının imalatı için kurulmuş bir şirket. BAYKAR Makina tek bir matkapla kurulmuş bir firmadır. 2004 yılına kadar ülkemizin önde gelen otomotiv firmalarına parça üretimi gerçekleştirdi.

Daha sonra ikinci nesil ben, Selçuk Bayraktar, Ahmet Bayraktar’ın katılımıyla insansız hava aracı işine girdik. Babam Özdemir Bayraktar Türk Hava Kurumu’ndan amatör pilot ve gece gündüz tasarlayan çok iyi bir mühendis. Bizim de aile olarak bu alanlara merakımız vardı. Çocukken model uçak gibi faaliyetlerimiz vardı. Sonrasında özellikle Selçuk Bayraktar’ın Amerika’da yüksek lisans ve doktora eğitimleri sırasında ortaya koyduğu başarı bizim bu alanda Türkiye’de milli olarak en temel yapı taşlarından başlayarak İHA teknolojisinde adım atmamıza vesile oldu. Burada çekirdek bir ARGE ekibi kurarak çalışmalara başladık. İlk ekibimiz İstanbul Teknik Üniversitesi’nden katılan stajyer öğrencilerden oluşmaktaydı. Topkapı’da kendi atölyemizde başladık. Bu atölyeyi şimdi Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’na tahsis ettik. Bu Vakıf gençlerin geleceğin teknolojilerine şimdiden hazırlanmaları için eğitim faaliyetlerini organize ediyor.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.