Menu

BİLGESAM Başkanı Prof. Dr. Mustafa KİBAROĞLU Türk Dış Politikası ve Uluslararası Gündemdeki Gelişmeleri Stratejist Dergisi Editörü Sibel KARABEL’e Değerlendirdi

Sibel Karabel: Türkiye bir seçim sürecinden geçti. Elbette ki, yeni sistemin iç politikaya olduğu kadar Türk dış politikasına da etkileri olacaktır. Bu doğrultuda sizce yeni dönemde Türk dış politikasında gözlemlenebilecek gelişmeler neler olabilir?

Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu: Bu soruya çok genel bir cevap vererek başlamam gerekiyor. Dış politikayı tayin eden faktörler öncelikle büyük oranda tarih ve coğrafyadır. Bu iki faktörün de değişmesi zordur. Özellikle tarih değiştirilemez ancak farklı değerlendirilebilir. Coğrafya da çok kısa sürelerde değişen bir durum değildir. Yani ülkelerin bir anda ortadan kalkması, ya da sınırlarının çok radikal bir şekilde değişikliği tarihte çok rastlanan bir durum değildir. Dolayısıyla öngörülebilir gelecek için bir ülkenin dış politikasını belirlerken büyük oranda hem tarihsel geçmişe bakılır, hem coğrafi konumuna bakılır. Bu durum bazen yardımcı faktör bazen kısıtlayıcı faktördür. Tarihten gelen sorunlarınız varsa bunlarla uğraşmak zorundasınızdır veyahut coğrafyanın kısıtları varsa bunları aşmak durumundasınızdır.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Sibel KARABEL
BİLGESAM AB ve Asya-Pasifik Uzmanı

Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu
MEF Üniversitesi & BİLGESAM

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.