Menu

Değerli Stratejist Okurları

Dergimizin yirmi üçüncü sayısı ile karşınızda olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Uluslararası siyasal sistem ivedi bir dönüşüm süreci yaşarken küresel ve bölgesel alanlarda yaşanan olaylar ve aktörlerin çıkarlarına göre strateji üretmesi uluslararası sistemin kendine has yapısını daha da komplike hale getirmektedir. Uluslararası siyaset sahnesinde yaşanan güncel gelişmeler ve aktörlerin mevcut durumlara karşı kullandıkları enstrümanlar sonucu ülkelerin müttefiklik ilişkileri çeşitlenmekte ve aktörlerin dış politika manevraları çok yönlü bir biçimde karşımıza çıkmaktadır. Bu arka plan doğrultusunda küresel ve bölgesel alanda yaşanan güncel gelişmeleri objektif bir bakış açısıyla değerlendirmeyi hedefleyen Stratejist dergisi, dış politika, güvenlik, savunma ve ekonomi alanlarında akademisyenlerin ve alanında uzman isimlerin analizlerini siz değerli okuyucularımıza ulaştırmayı hedeflemektedir.

BİLGESAM Başkanı ve MEF Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu, ‘’Paradigma Yokluğunda Küresel ve Bölgesel Politikalar Belirlemek’’ adlı yazısında uluslararası ilişkiler alanında yaşanan kırılma noktası olan olayları paradigmalar üzerinden analiz etmiş ve günümüz konjonktürü içerisinde paradigma yokluğunda aktörlerin stratejilerini nasıl belirlediklerini analiz etmiştir.

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Savaş Biçer, ‘’Türkiye’nin Pençesi Terör Örgütünü Parçalıyor’’ adlı yazısını kaleme almıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadele kapsamında uluslararası antlaşmalardan gelen haklarını kullanarak Irak’ın kuzeyindeki terör yapılanmalarına karşı gerçekleştirdiği harekatı değerlendirmiştir.

Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Naim Babüroğlu, ‘’Türkiye NATO’dan Ayrılır mı?’’ adlı yazısını kaleme almıştır. Günümüzde yaşayan en büyük savunma örgütü olan NATO’ya Türkiye’nin üyelik sürecini değerlendirmiş ve güncel sorunlar çerçevesinde Türkiye – NATO ilişkisini analiz etmiştir.

Akdeniz Üniversitesi İİBF Uİ Devletler Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Emete Gözügüzelli, ‘’GKRY’nin Amerikan Noble Enerji ile Gelir Anlaşması İmzalaması ve Mısır Enerji Faaliyetleri’’ adlı yazısını kaleme almıştır. Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Kıbrıs meselesi çözüme ulaşmadan Türkiye ve KKTC’nin tüm uyarılarına rağmen tek yanlı politikalarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu açıklamış ve GKRY’nin küresel enerji şirketleri ile Doğu Akdeniz’de doğalgaz ve hidrokarbon arama anlaşmalarını analiz etmiştir.

Near East University, Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Ghadir Golkarian, ‘’Umman Körfezi’ndeki Petrol Gemilerine Saldırı ABD Stratejisine Hizmet Ediyor Mu?’’ adlı yazısını kaleme almıştır. Küresel arenada önemli miktarda petrol sevkiyatının yapıldığı Umman Körfezi’nde iki petrol tankerine saldırı düzenlenmesinin ardından ABD ve diğer aktörler arasındaki yaşanan gelişmeleri değerlendirmiştir.

Başkent Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezgin Mercan, ‘’Düşünceler Savaşı’nın Gölgesinde Türkiye-AB İlişkileri’’ adlı yazısını kaleme almıştır. Avrupa Birliği’nin kendi içinde yaşadığı gerilimleri ve Avrupa’daki değişen güç merkezlerini analiz etmiş ve Türkiye’nin Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecini ve üyelik çıkmazını incelemiştir.

Araştırmacı Nurettin Akçay, ‘’ABD karşıtı söylemler artmışken Çin Türkiye için alternatif olabilir mi?’’ adlı yazısını kaleme almıştır. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alması, ABD’nin Suriye krizinde PYD terör örgütüne desteği sonucu iki ülke arasındaki gerginlikler artmış ve Türkiye’nin mevcut sorunlar karşısında Avrasya cephesini kendisine bir alternatif olarak görmesini değerlendirmiştir.

Askeri Havacılık ve Savunma Sanayi Araştırmacısı Hakan Kılıç, ‘’Swarms Sürü Drone’lar‘’ adlı yazısını kaleme almıştır. Suriye’nin Lazkiye Eyaleti’ndeki Rusya’nın Hmeymim Hava Üssü’ne muhaliflerin gerçekleştirdiği ‘’Swarm’’ adı verilen 13 drone’nun koordineli saldırısının etkilerini analiz etmiş ve aktif olarak kullanılan drone’lar ve küçük İHA’lara karşı Türkiye ve diğer ülkelerin geliştirdiği savunma sistemlerini açıklamıştır.

Keyifli Okumalar…

Dr. Elnur İSMAYIL

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.