Menu

Sisi, Mısır’ın Egemen Gücünü Sürdürebilecek mi?

Nisan ayının son haftası Mısır’da yeni bir Anayasa referandumuna tanıklık etti. 2013 yılında, ülkenin modern tarihinin halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’yi devirerek iktidara el koyan General Abdulfettah es-Sisi, birçok analistin görüşüne göre ebedi başkanlığını ilan etti.

Yapılan anayasa değişikliğinin en önemli maddesinin dörder yıllığına iki dönem olan Cumhurbaşkanlığı süresinin altışar yıllığına üç döneme çıkarılması olduğunu söylemek zor olmayacaktır. Değişiklik Sisi’ye 2030 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı koltuğunda kalma imkanı sağlarken Mısır’daki askeri darbe geleneğini sürdüren Sisi, kendisinden önceki diktatörlerin geleneğini de sürdürerek, anayasa değişikliğiyle iktidarını sağlama alma yoluna başvurmuş oldu.

Anayasa değişikliği yüzde 44 gibi düşük bir katılıma rağmen (bu oranın bile Mısır’daki hakim rejim tarafından şişirildiği söyleniyor) yüksek bir evet oyuyla kabul edildi. Böylece, Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından iktidarın seçimlerle el değiştirmesi hedeflenerek hazırlanan 2012 Anayasası tamamen rafa kalkmış oldu.

Mısır siyaseti açısından düşünüldüğünde katılımın düşük olmasının hiçbir önemi yok gibi. Zira, 25 Ocak devriminden sonra yapılan Anayasa referandumu ve seçimlerde bile en yüksek katılım yüzde 60’ları ancak bulmuştu. Bunun sebebinin yıllardır Mısır’ı yöneten Cemal Abdunnasır, Enver Sedat ve Hüsnü Mübarek gibi diktatörlerin aslında sandığı göstermelik bir araç olarak halkın önüne koyması ve bu yüzden Mısır halkının demokrasi ve seçim farkındalığından oldukça uzak olmasıdır.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

İsmail ÇOKTAN
Araştırmacı

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.