Menu

Erşat Salihi ile söyleşi

Amerika Birleşik Devletleri’nin 2003 yılında işgal ettiği Irak’ta ülkenin üçüncü etnik unsuru olan Türkmenler, Bağdat hükümetindeki siyasi yapıdan uzak tutulmaya çalışılmakta ve dışlanmaktadır. Bunun temel sebeplerini ve arka planını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkmenlerin 2003 yılından beri değil; 100 yıldan beridir, yani Osmanlı İmparatorluğu Irak’tan çıktıktan sonra şöyle bir iddia var ki; Türkmenler Irak’ta iktidarlarda ve siyasi karar mekanizmalarında yer almasın. Dikkat edilirse Türkmenler 80-90 yıldır yani Irak devletinin kuruluşundan bu yana hükümetlerin içinde yer almamıştır. Bu durumun planlı bir mesele olduğunu görüyoruz. 2003 yılından sonra ise Irak hükümetlerinin içinde bulunmasını sağlasalar da; Türkmenlerin ana temsilcileri iktidara getirilmemektedir. Hatta bazen kontrol edilmesi kolay Türkmen siyasi partiler kurarak onları siyasi karar mercilerinde görmek istiyorlar. Bize göre bu sebeplerinin temelinde Türkiye ve Türkofobi faktörü de var. Türkiye’nin ve Türk varlığının faturasını Irak’ta Türkmenler ödemektedir. Çünkü düşünüyorlar ki, eğer Türkmenler Irak’ta güçlenirse, Türkiye’nin etkisi de güçlü olacaktır. Maalesef bu yanlış algıyla Irak’taki siyasi kitleler hareket etmektedirler. Ayrıca bizde olan bilgilere göre uluslararası güçlerin de Irak’taki siyasi iktidarlara Türkmenleri göz ardı edin talimatı vardır.  Bu nedenle Türkmenlerin Irak’ın siyasi yönetiminde güçlenemediğini düşünmekteyiz. 

2005 yılından beri Irak’ta yapılan seçimlerde Türkmenlerin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkmenlerin Bağdat hükümetinde güçlü bir iradeye sahip olması için neler yapmalıdır?

Aslında Irak’ın içinde yapılan seçimler doğru bir şekilde yansıtılmamaktadır. Irak’taki Türkmen coğrafyası dağınıktır. Özellikle 2004 yılından beri bazı Türkmen bölgelerinde kardeş kavgasını yaratmak çabaları mevcut. Türkmenler kendi bölgelerinden göçe zorlanmaktalar. Tüm bunlar yapılan seçim sonuçlarını olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla bu tür sebeplerden dolayı 2003 yılından sonra Irak parlamentosunda Türkmenlerin 12-13 milletvekiliyle temsil edildiğini görüyoruz. Aslında Irak’taki Türkmenlerin gerçek nüfus oranını baz alırsak Irak parlamentosunda 25-26 Türkmen milletvekilinin olması gerekmektedir. Ancak Türkmen vatandaşı doğru hürriyeti göremediği ve demokratik bir ortamda yaşamadığı için bulunduğu bölgelerde kendisini esir gibi hissetmektedir. Çünkü Türkmen kimliği altında yaşayarak daha zor şartlar altında olduğunu hissettiği ve seçimlerde de her türlü hilelere karşı koyamadığı için yeterince milletvekilimizi parlamentoya gönderemiyoruz.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.